Home / FOOTBALL / Xherdan Shaqiri ‘i uritur’ për të ndihmuar në mbajtjen e Stoke, thotë Paul Lambert

Xherdan Shaqiri ‘i uritur’ për të ndihmuar në mbajtjen e Stoke, thotë Paul Lambert

Menaxheri i Stoke Paul Lambert beson se Xherdan Shaqiri ka oreksin për të ndihmuar klubin të luftojë kundër rënies.

Stoke aktualisht është në vendin e 18-të në tabelën e Premier Ligës me 12 ndeshje për të shkuar me shumicën e skuadrës së Lambert, duke mos pasur kurrë një betejë për të mundur rënien.

Shaqiri, 26 vjeç, fitoi pesë tituj të njëpasnjëshëm me Basel dhe Bayern Munich në fillim të karrierës së tij, ndërsa ai ishte gjithashtu në stol për Bayernin në Wembley kur ata fituan Ligën e Kampionëve në 2013.

Lambert është inkurajuar nga ajo që ka parë nga Shaqiri deri tani këtë sezon dhe pret që ai të luajë një rol të madh në pjesën e mbetur të fushatës.

 

“Unë mendoj se ai është i uritur në atë mënyrë që të përfshihet,” tha Lambert. “Kur ju merrni lojtarë që kanë luajtur në atë nivel, aftësia është gjithmonë aty dhe unë mendoj se ai e ka atë në bollëk.

“Ai është vetëm një djalë i ri dhe unë mendoj se ai do të bëhet më i mirë dhe më i mirë me të, por çmimi më i madh që unë mund t’i jap atij është që ai është një futbollist i klasit të lartë.

“Shaq është një lojtar i vetëm i cili mund të bëjë gjëra të ndodhin dhe të bëjë shumë gjëra që lojtarët e tjerë nuk mund ta bëjnë.

“Ai ka një këmbë të majtë të shkëlqyeshme, ai ka një sy të madh për një kalim dhe ai shënoi javën e kaluar.

“Sa herë që ka topin mendoj se diçka do të ndodhë.

“Pra, për të qenë në klubet që ai ka qenë në, ju nuk mund të jeni një lojtar i keq nëse keni luajtur për ata.

“Unë mendoj se ai është një lojtar i lartë, i lartë dhe më i mirë dhe karrierën e tij përparon, ai do të përmirësohet dhe do të jetë më i mirë”.

Nëse Shaqiri e zjarri Stokën për siguri, ai mund të bëhet në kërkim këtë verë me dy vjet të mbetura në marrëveshjen e tij, por Lambert përsëriti dëshirën e Stoke për ta mbajtur atë në klub përtej fundit të sezonit.

Ai tha: “Unë jam goxha i sigurt se klubi dëshiron ta bëjë këtë [ta mbajë atë].

“Ne duhet ta gjejmë atë duke qëlluar, por është një vit i madh për atë me Kupën e Botës, gjë që është një gjë e madhe për të, por sa i përket nivelit të tij, mirësia ime”.

Check Also

Apple reportedly working on an iPhone with a curved screen and touchless gesture control.

Apple is developing gesture control and curved screens for its iPhone, Bloomberg reported, citing people …